Nasza historia

W 1917 Carl Lindahl zakłada w Alingsås hurtownię maszyn i narzędzi. W 1919 dołącza się do niego Holger Nermark i firma przyjmuje nazwę Lindahl & Nermark AB.  Obecnie, po blisko stu latach Luna Verktyg & Maskin AB jest jednym z wiodących w Skandynawii dostawców wysokiej jakości narzędzi i maszyn do użytku profesjonalnego dla przemysłu, budownictwa i administracji publicznej.

Wydrukowany jest pierwszy katalog dla klientów. Katalog ma 70 stron i zawiera ok. 500 artykułów. Aby zaimponować konkurentom katalog oznaczony jest numerem 10.

Firma działa niemal wyłącznie jako hurtownia sprzętu i maszyn dla przemysłu, ale teraz rozpoczyna również produkcję maszyn blacharskich w Nossebro.

Rozpoczyna działalność nowy oddział SkolLuna prowadzący sprzedaż narzędzi, maszyn i wyposażenia dla szkół. W 1973 gotowy jest budynek magazynowy w dzielnicy Kristineholm. Istnieje teraz również oddział MaskinLuna, której współwłaścicielem zostaje Järnia, a firma zmienia nazwę na Luna AB. Obroty przekroczyły poziom 100 milionów koron.

Zostaje utworzona kolejna spółka zależna, tym razem w Norwegii. W 1976 utworzona zostaje Luna International. Luna wchodzi na rynek duński rejestrując spółkę zależną w Danii.

Luna zostaje w pełni przejęta przez Järnia AB. Provid Auto Group to nowa firma sprzedażowa założona w 1986 roku, skierowana na zaspokajanie potrzeb branży motoryzacyjnej. W 1987 powstaje firma AB Ferro Engros, jako spółka macierzysta dla Luna AB i Järnia AB.  W 1993 Lunę kupuje T Karlemarks Försäljning AB, firma z Göteborga, specjalizująca się w obróbce skrawaniem.

Ferro zostaje przejęte przez Bergman & Beving, firmę notowaną na giełdzie Sztokholmskiej. Luna tworzy podgrupę w ramach grupy kapitałowej Bergman & Beving. Luna rozszerza się o dwa dalsze podmioty, tzn. o Mager & Wedemeyer GmbH, północno niemieckiego dystrybutora narzędzi i maszyn przemysłowych, oraz o firmę Nordiska Maskin AB Nomab, specjalizującą się w sektorze pneumatyki przemysłowej i urządzeń smarowniczych.

Luna z Alingsås łączy się z Ferro Engros AB z Ulricehamn. Rozpoczyna działalność nowa spółka w Estonii.

Podział firmy Luna AB na dwie spółki; Grunda AB, utworzona z działu dostaw, zostaje spółką siostrzaną w stosunku do Luna AB. Dział Arbetsplats staje się spółką zależną firmy Luna AB i przyjmuje nazwę Gigant Arbetsplats AB.
W 2001 Luna kupuje firmę dystrybucyjną w Polsce. Zakładane są również spółki na Łotwie i Litwie.

Począwszy od 1.04.2003 tworzone są dalsze samodzielne spółki produktowe i rynkowe w ramach wspólnej grupy kapitałowej Luna AB: Luna Service Partner AB, Luna Export AB, Luna Sverige AB, Luna Verktyg & Maskin AB. Luna nabywa Brandt International AB, firmę specjalizującą się w dziedzinie urządzeń dynamometrycznych. W 2005 zostaje otwarte biuro handlowe ds. zakupów w Szanghaju.

Luna AB kupuje firmę Teng Tools. Magazyn i biuro zostają przeniesione do Alingsås.